Natura jako źródło zdrowia.

Ikona

Od najdawniejszych czasów człowiek był nierozerwalnie związany z naturą. Nasi przodkowie żyli w zgodzie z otaczającym ich światem, korzystając z dobrodziejstw, jakie oferuje natura. Nasze relacje z otaczającym nas środowiskiem ewoluowały wraz z postępem cywilizacyjnym, ale fundamentalna potrzeba kontaktu z naturą pozostała niezmienna.

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest szybkie i często zdominowane przez technologię wiele osób zapomina o znaczeniu kontaktu z naturą.
Miasta są coraz większe, ściśle zabudowane betonem, mamy zakorkowane ulice, spędzamy większość swojego życia w pomieszczeniach i w pewnym sensie kontakt z przyrodą stał się luksusem, którego często brakuje nam w codziennym życiu.

Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ natury na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Według badań opublikowanych w „Environmental Health and Preventive Medicine” kontakt z przyrodą może zmniejszyć poziom stresu, poprawić nastrój oraz zwiększyć poczucie szczęścia i samorealizacji. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może także przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi oraz poprawy koncentracji i kreatywności, jak sugeruje badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanford. Podobne badanie analizuje korzyści poznawcze płynące z interakcji z naturą, takie jak poprawa pamięci i koncentracji. (Berman, M. G., Jonides, J., & Kaplan, S. (2008). The cognitive benefits of interacting with nature. Psychological Science, 19(12), 1207-1212.). Kolejne badanie pokazuje różnice w poziomie stresu i zdolności do regeneracji psychicznej między osobami przebywającymi w naturalnych i miejskich środowiskach. (Hartig, T., Evans, G. W., Jamner, L. D., Davis, D. S., & Gärling, T. (2003). Tracking restoration in natural and urban field settings. Journal of Environmental Psychology, 23(2), 109-123.). Z kolei badanie Doktora Rogera S. Ulricha sugeruje, że pacjenci w szpitalach, którzy mieli widok na naturę, mieli szybszą rekonwalescencję i niższy poziom stresu w porównaniu z pacjentami, którzy mieli widok na inne budynki. (Ulrich, R. S. (1984). View through a window may influence recovery from surgery. Science, 224(4647), 420-421.)

Relaks w lesie.

Redukcja Stresu i Poprawa Nastroju

Spacer po lesie czy relaks na plaży może przynieść ogromną ulgę od codziennych trosk i napięć. Kontakt z naturą pomaga nam w redukcji poziomu kortyzolu, hormonu stresu, oraz może poprawić nastrój poprzez zwiększenie produkcji endorfin i serotoniny, znanych jako hormony szczęścia. Badania naukowe, takie jak to przeprowadzone przez Uniwersytet Stanford, potwierdzają, że pobyt na świeżym powietrzu może znacząco zmniejszyć objawy depresji i lęku.

Poprawa Koncentracji i Kreatywności

Oddychanie świeżym powietrzem i obcowanie z naturalnymi elementami otoczenia może także zwiększyć naszą koncentrację i kreatywność. Krótki odpoczynek na łonie natury może poprawić naszą wydajność i skupienie podczas pracy lub nauki. Wiele osób doświadcza wzrostu pomysłowości i inspiracji po kontakcie z naturą, co przekłada się na lepsze rozwiązania problemów i nowe perspektywy życiowe.

Odpowiedzialność za Przyszłość

Nasz związek z naturą to nie tylko korzyści dla nas samych, ale także obowiązek troszczenia się o nią. Ochrona środowiska naturalnego staje się coraz bardziej pilna, gdyż nasze działania mają bezpośredni wpływ nie tylko na nas samych, ale także na przyszłe pokolenia. Dbając o nasze środowisko naturalne, dbamy również o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz zapewniamy lepszą jakość życia dla przyszłych pokoleń.

Kobieta siedząca na polanie.

W dzisiejszym szybkim tempie życia wielu z nas zapomina o fundamentalnym znaczeniu kontaktu z naturą. Dlatego warto podejmować świadome wysiłki, aby regularnie wychodzić poza miejskie mury i czerpać korzyści płynące z bliskości natury. Spacer w lesie, piknik nad rzeką czy nawet ogródek na balkonie mogą być miejscami, gdzie możemy odnaleźć spokój i harmonię, których często brakuje w zgiełku codzienności.

Łączność człowieka z naturą ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie psychiczne. Kontakt z przyrodą może przynieść ulgę od codziennego stresu, poprawić nastrój, zwiększyć koncentrację i kreatywność, oraz pomóc nam odnaleźć spokój i harmonię w zgiełku współczesnego życia. Dlatego warto pielęgnować tę więź z naturą i dbać o nasze środowisko naturalne zarówno dla własnego dobra, jak i dobra naszych potomków.

Napisz do nas

Fundacja Instytut Psychologii Stresu
info@lacznoscznatura.pl
tel.510-774-727
95-010 Stryków, ul. Brzezińska 5/6

Skip to content